Weganizm to styl życia często mylony z wegetarianizmem. Jaka jest różnica między tymi sposobami odżywiania?
Wegetarianizm jest celowym, świadomym wyłączeniem z codziennych posiłków owoców morza, ryb i przede wszystkim mięsa oraz produktów odzwierzęcych jak choćby smalec czy żelatyna, a co za tym idzie także produktów opierających swój skład na danym składniku np. żelki, czy utwardzane żelatyną serki.
Weganizm to celowa i świadoma rezygnacja z wszelkich produktów odzwierzęcych, włączając w to mleko (wszystkie produkty pochodzenia mlecznego: jogurty, sery, masło itp.), jajka i miód. Weganie nie korzystają także z materiałów pozyskiwanych ze zwierząt – rezygnują ze skórzanych butów, poduszek z pierzem, wełnianych płaszczów czy swetrów).
Wegetarianizm staje się w Polsce coraz popularniejszy, weganizm powoli także, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Mimo to można znaleźć w Internecie i księgarniach wiele artykułów czy książek pełnych wskazówek jak żywić się dietą wegańską.
Ciekawym jest, że można z powodzeniem przygotować całkowicie wegańskie święta Bożego Narodzenia. Dania mogą być i tradycyjne, ale przygotowane nowatorską metodą, jak i zupełnie nowe, niewidywane wcześniej przynajmniej na świątecznym stole. Do dań tradycyjnych dań wegańskich można zaliczyć (po specjalnym przygotowaniu): pierogi, uszka, groch z kapustą, zupę grzybową, barszcz, pasztety warzywne, sałatki, ciasta, inne słodkości oraz kawę. Jedną z popularyzatorek wegańskiego stylu życia, a więc i wegańskiej Wigilii jest prowadząca swój słynny blog Jadłonomia , Marta Dymek. Można znaleźć na nim wiele ciekawych, odkrywczych przepisów i porad dotyczących wegemanii. Szczególnie ciekawe są porady dotyczące sposobów przechowywania żywności na okres zimy. Wiadomo, że jeśli czyjaś dieta opiera się jedynie o warzywa i owoce, musi dobrze przygotować się na czas wegetacji roślin, zimę.
Blogerka i specjalista od wegańskiego stylu życia radzi przede wszystkim jak wakować jedzenie, ale także jak mrozić, czy suszyć.