14 października, 2016

Jak oswoić tofu?

 

Tofu to coraz bardziej znany, dzięki coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, twarożek sojowy pozyskiwany z mleka sojowego. Najpopularniejszy jest w krajach azjatyckich (Chinach, Korei, Wietnamie, Tajlandii etc.), ale od jakiegoś czasu z powodzeniem wchodzi także na rynek europejski, a nawet coraz częściej widywane jest na półkach w polskich sklepach.

Ciekawym faktem, który może przekonać do spróbowania tofu, jest brak określonego smaku – uzyskuje on smak w procesie przygotowywania dania. „Smakuje” się, więc głównie jego konsystencję, a wielosmakowość nadaje się mu podczas przygotowywania posiłku. Jest wiele sposobów przygotowania tofu do spożycia, jednak najczęstsze formy to: tofu pokrojone w kostkę lub pocięte na długie, twarde paski, gotowane tofu, tofu na ostro z mięsem, tofu na zimno lub ciepło, z czosnkiem i przyprawami i wiele, wiele innych.

Ponieważ tofu powstaje z mleka sojowego posiada wszystkie zalety tej cieczy, a więc przede wszystkim zawiera aminokwasy egzogenne, a 80% zawartych w nim tłuszczów, to tłuszcze nienasycone, a więc łatwo trawione i nieodkładające się jako tkanka tłuszczowa w organizmie. Tofu to źródło soli mineralnych, wapnia, witamin (przede wszystkim witamin grupy E i B), potasu, sodu, choliny, fosforu, czy soli żelaza. Do składników odżywczych w tofu należą: białko, żelazo, fosfor, wapń, węglowodany, tłuszcz i cholesterol.

journal-blog