Najbardziej popularnymi w Polsce warzywami są cebula i ziemniak. Popularność tego drugiego w kolejności warzywa wnioskuje się przede wszystkim na podstawie badań o ilości spożywania go rocznie względem innych warzyw (w skali całej kuli ziemskiej jest to ok. 33 kg ziemniaków rocznie) oraz po ilości nazw, którymi się dane warzywo określa.
W Polsce występuje aż dwanaście różnego rodzaju nazw określających warzywo potoczne nazywane ziemniakiem. Są to: „kartofel”, „pyra” (gwara poznańska), „grula” (gwara góralska), „ziymiok” (Śląsk), „zimjok” (gwara sądecka), „rzepa” lub „swapka” (nazwy orawska), „perka” (to nazwa tzw. dawna, obecnie nieużywana), w języku Łemków będzie to „kompera”, „bulwa” na Kaszubach, nazwa „bulba” pojawi się w gwarze mazurskiej, „barabola” zaś na południowych Kresach Wschodnich.
Ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej i zaczęto go tam uprawiać tysiące lat temu – więcej można przeczytać na . Do Europy przywieźli go Hiszpanie w XVI wieku (dokładnie w 1567 roku) po podboju państwa Inków. Do dziś ziemniak stał się czwartą najczęściej produkowaną rośliną na świecie – obok niego w pierwszej czwórce występują: pszenica, ryż i kukurydza.
Poza Europą ziemniak staje się popularny także w miejscach gdzie do tej pory był rzadko spożywany np. w Azji Południowo-Wschodniej. Chiny i Indie wytwarzają jedną trzecią światowych zasobów tej rośliny.